Logo

لیست اخبار تیتر پلاس

استفاده از علائم نگارشی در تیتر
ما اهالی رسانه‌ کارمان نوشتن برای مردم است؛ محصول ما نوشته، صدا، تصویر و یا ترکیبی از همه اینهاست. فرقی نمی‌کند که در روزنامه کار می‌کنیم یا رادیو و تلویزیون؛ آنچه مهم است این که محصول ما از جنس نوشته است و مخاطب، محصول ما را یا می‌خواند و یا می‌شنود و می‌بیند. بنابراین اشتباه در کار ما بیشتر از اشتباهات سایر مشاغل دیده می‌شود


چاره‌ای جز رفتن به سمت روزنامه‌نگاری چندرسانه‌ای نداریم
حسن نمکدوست در این ویدئو که توسط مرکز چندرسانه‌ای همشهری تولید شده است درباره روزنامه‌نگاری چندرسانه‌ای صحبت می‌کند. براساس دیدگاه او شرایط رسانه‌ای امروز نشان می‌دهد که ما چاره‌ای جز رفتن به سمت روزنامه‌نگاری چندرسانه‌ای نداریم و محصولات خود را با این تصور باید بسته‌بندی کنیم که که مخاطب ما در نهایت در موبایل این محصول را تماشا خواهد کرد.

گزارشگر با توصیف کائنات و فضا به گزارش از محل روح می‌دمد
گزارش انواع متعددی دارد اما در همه آنها حقیقت باید به طرز بارزی نمایان باشد. عنصر حقیقت در گزارش، نویسنده را از پرداختن به عقاید شخصی و دخیل دادن آن در گزارش باز می‌دارد و وی را به سوی اطلاعات صحیح و واقعی در گزارش سوق می‌دهد.

دیتا ژورنالیست‌ها سوژه‌های خود را چگونه پیدا می‌کنند؟
دنیای ما پر از اطلاعات و داده‌های مختلف است. کار دیتا ژورنالیست دیدن داستان‌ها و سوژه‌هایی است که در دل این داده‌ها نهفته است. روزنامه‌نگار داده نیز مانند سایر روزنامه‌نگاران باید شامه تیزی نسبت به اطلاعاتی که از سوی نهادهای مختلف اعلام می‌شود داشته باشد تا بتواند سوژه خود را از دل این داده‌ها بیرون کشیده و با مصورسازی به روایت آن بپردازد.

نیوزگرافیک چه تفاوتی با اینفوگرافیک دارد؟
گرافیک خبری چیست؟ چه کارکردی دارد؟ چه تفاوتی بین اینفوگرافیک و نیوزگرافیک وجود دارد؟ گرافیک خبری (News Graphics) در واقع تصویری از خبر است که قسمتی از رویداد یا تمام آن را نشان می‌دهد. این تصویر توسط گرافیست‌هایی که با خبر و زبان خبری آشنایی دارند و اکنون به ‌عنوان عضو تحریریه‌های بزرگ رسانه‌های خبری درآمده‌اند، ترسیم می‌شود.

« خبر مقدس است؛ تفسیر آزاد »
اصل دوم اصول بین المللی اخلاق حرفه‌ای در روزنامه‌نگاری می‌گوید «روزنامه‌نگار، وقف واقعیت عینی است» بارزترین وظیفه روزنامه‌نگار این است که با وقف صادقا‌نه خویش نسبت به ...

تفاوت خبر جعلی یا فیک نیوز با شایعه چیست؟
امروزه اطلاعات در بستر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به سرعت در حال انتشار است. اما هنگام بروز اتفاقات و رویددادهای مهم، سرعت نشر اطلاعات توسط رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران و البته شهروندان دوچندان می‌شود. گاهی همین مسئله موجب می‌شود تا دقت در خبررسانی که یکی از ارکان اصلی این حرفه‌ است تحت الشعاع قرار گیرد.

روزنامه‌نگاری و ترویج علم
برخی معتقدند که ژورنالیسم و علم دو حوزه‌ای هستند که قابل جمع با یکدیگر نیست. ارزش های حوزه علم با ارزشهای مطرح در ژورنالیسم بسیار متفاوت هستند.

داده‌هایمان را چگونه پیدا کنیم؟
♦️بخش عمده کار دیتاژورنالیست، جمع‌آوری و مرتب کردن داده‌ها است؛ چرا که اصل مهم در این نوع روزنامه‌نگاری داده است و در مرحله بعد به مصور کردن داده‌های جمع شده پرداخته می‌شود. در این ویدئو به چگونگی پیدا کردن داده‌ها پرداخته شده است.